باگستاخی آموزشی دانشگاه دانشگاه دانشگاه آزاد اسلامی

باگستاخی: آموزشی دانشگاه دانشگاه دانشگاه آزاد اسلامی تغییر تصدی سرپرست دانشگاه آزاد تحولات دانشگاه علی اکبر ولایتی حمید میرزاده

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی پشت‌پرده تهدید‌های مشایی

در حالی که با بست نشینی یاران محمود احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، ماجرای پرونده احمدی نژاد و یارانش وارد فاز جدیدی شده است بود ولی به تازگی ویدئو ها

پشت‌پرده تهدید‌های مشایی

پشت پرده ترساندن های مشایی

عبارات مهم : سیاسی

در حالی که با بست نشینی یاران محمود احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، ماجرای پرونده احمدی نژاد و یارانش وارد فاز جدیدی شده است بود ولی به تازگی ویدئو هایی از اسفندیار رحیم مشایی در اینترنت انتشار یافته است که در اظهاراتی ساختارشکنانه دستگاه قضائی را به صورت مستقیم مورد خطاب قرار می دهد.

پشت‌پرده تهدید‌های مشایی

به همین علت نیز کارها و بیانات احمدی نژاد، مشایی و حمیدرضا بقایی جهت افکار عمومی سوالات زیادی را به وجود آورده هست؛ سوالاتی مانند اینکه احمدی نژاد تا کجا پیش خواهد رفت و اینکه قوه قضائیه در نهایت چه برخوردی با وی انجام خواهد داد؟ به همین علت و جهت تحلیل و بررسی حقوقی کارها احمدی نژاد و یارانش با دکتر نعمت احمدی وکیل پایه یک دادگستری که تاکنون وکالت پرونده های متعددی را برعهده داشته، گفت وگو کردیم.

دکتر احمدی اعتقاد است: «اگر ما به بیانات و واکنش‌ها شخصیت های سیاسی کشور نگاه کنیم، متوجه می شویم که واکنش‌ها و بیانات احمدی نژاد از اغلب آنها متفاوت تر و رادیکال تر است.» در ادامه متن گفت وگوی «آرمان» با دکتر نعمت احمدی را از نظر می گذرانید.

در حالی که با بست نشینی یاران محمود احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، ماجرای پرونده احمدی نژاد و یارانش وارد فاز جدیدی شده است بود ولی به تازگی ویدئو ها

بست نشینی یاران احمدی نژاد از نظر حقوقی چه مصداقی دارد؟

بست نشینی یک سنت سیاسی متروک است که در گذشته نیز در کشور ما سابقه تاریخی دارد. با این وجود این اتفاق مدت ها بود که در کشور رخ نمی داد و زیاد به گذشته خیلی دور مربوط می شد. فلسفه بست نشینی نیز به معنای این است که هنگامی که فرد و یا گروهی از راه های قانونی نتوانستند به حقوق خود دست پیدا کنند، به بست نشینی متوسل می شوند. در گذشته کسانی که چنین شرایطی داشتند در امامزاده ها، اماکن مذهبی و منزل علما دست به چنین اقدامی می زدند.

این اتفاق در دوران مشروطیت نیز بارها رخ داد و مشروطه خواهان در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و همچنین حرم حضرت معصومه(س) بست می نشستند تا فریاد مظلومیت خود را به گوش مردم برسانند. البته بست نشینی در سفارتخانه های بیگانه نیز در گذشته وجود داشته هست. به عنوان مثال در دوران مشروطه بعضی از مردم در سفارت انگلستان بست نشستند. با این وجود درپرونده احمدی نژاد و یارانش اتهامات وارده مشخص است و به نظر می رسد این افراد مرتکب تخلف شده است اند. در نتیجه احمدی نژاد و یارانش مظلوم نیستند بلکه باید نسبت به تخلفاتی که در دوران مسئولیت خود در دولت های نهم و دهم داشتند، به قوه قضائیه و همچنین مردم پاسخگو باشند. در نتیجه ماهیت بست نشینی یاران احمدی نژاد با بست نشینی هایی که در گذشته و به خصوص در دوران مشروطیت و جهت تظلم خواهی رخ داده، متفاوت است.

یاران احمدی نژاد با اینگونه کارها چه اهدفی را دنبال می کنند؟

پشت‌پرده تهدید‌های مشایی

احمدی نژاد تا قبل از سال92 جزئی از حاکمیت سیاسی کشور بوده و در شرایط کنونی نیز عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان یک نهاد مهم حکومتی هست. به نظر من احمدی نژاد در شرایط کنونی نیز در حال تکرار واکنش‌ها خود در دوران ریاست جمهوری هست. احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری هم قانون گریزی داشته هست. به نظر می رسد در شرایط کنونی نیز علاقه دارد همان رفتارهای خود را ادامه بدهد. احمدی نژاد بارها قوانین مصوب مجلس را اجرا نکرد. در شرایط کنونی پرونده های مشایی و بقایی در مرحله تحقیق مقدماتی است و هنوز هیچ حکمی صادر نشده است.

اگر مشایی و بقایی نیز استدلالی دارند باید از راه قانونی اسناد و مدارک مورد نیاز را به دادگاه تحویل بدهند تا پیگیری به پرونده سیر قانونی خود را طی کند. توصیه دیگر اینکه احمدی نژاد تاکنون چندین بار به دادگاه احضار شده است که ظاهرا در دادگاه حاضر نشده هست. بنده به عنوان یک وکیل دادگستری از این واکنش‌ها تعجب می کنم که آیا این مسیر را در پیش گرفته هست. از نظر حقوقی و قضائی نیز اگر دادگاه جهت کسی احضاریه ارسال کند و آن فرد در دادگاه حاضر نشود و دادگاه به این نتیجه برسد که عدم حضور وی در دادگاه غیرموجه بوده، دادگاه می تواند حکم بازداشت وی را صادر کند.

در حالی که با بست نشینی یاران محمود احمدی نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، ماجرای پرونده احمدی نژاد و یارانش وارد فاز جدیدی شده است بود ولی به تازگی ویدئو ها

این بیانات و کارها احمدی نژاد از نظر حقوقی چه مصداقی دارد؟

اظهارات و کارها احمدی نژاد و یارانش زیاد غیرقانونی هست. اگر به بیانات و واکنش‌ها شخصیت های سیاسی کشور نگاه کنیم، متوجه می شویم که واکنش‌ها و بیانات احمدی نژاد از اغلب آنها متفاوت تر و رادیکال تر هست. اگر هر شخصی چنین اظهاراتی را بیان می کرد، با برخورد مواجه می شد. در تعریف تشویش اذهان عمومی آمده است که اگر فردی با کارها و یا بیانات خود ولو ناخودآگاه نظام را نشانه قراردهد، مصداق تشویش اذهان عمومی است.

این در حالی است که احمدی نژاد به صورت علنی بعضی مسئولان را مورد خطاب قرار می دهد. احمدی نژاد اگر مدرک و سندی در این زمینه دارد باید به دادگاه ارائه دهد، هرچند به نظر من اظهاراتش علیه مسئولان مصداق بارز توهین و افتراست و می تواند مورد تعقیب قانونی قرار بگیرد. به همین علت نیز دادستان عمومی بهتر است به عنوان احمدی نژاد ورود کند. ممکن است بعضی از افراد و گروه های معاند از کارها و بیانات او خوشحال شوند، ولی کارها وی ظاهرا اخلال در نظم عمومی است و ضرورت نظم و امنیت اجتماعی جهت مردم ایجاب می کند که نهادهای نظارتی مانع از ادامه این رویکرد شوند تا نظم عمومی دچار خدشه نشود.

پشت‌پرده تهدید‌های مشایی

به تازگی اسفندیار رحیم مشایی در کلیپی ضبط شده است نهادهای مهم را مورد خطاب قرار داده است.

در مرحله نخست اعتقاد دارم در پشت پرده ویدئو تازه و جنجالی مشایی نوعی ترساندن نهفته هست. مشایی در این ویدئو به صراحت عنوان می کند که اگر وی را دستگیر کنند، وی در کلیپی ضبط شده است رازها مگو را افشا می کند. وی عنوان می کند اگر می خواهید من را اعدام کنید، در فلان جا این کار را انجام بدهید و اگر می خواهید من را شلاق بزنید، در بهمان جا من را شلاق بزنید. به نظر می رسد منظور مشایی این است که تصمیمات در آن نقاط گرفته می شود. سخنان وی دارای شائبه سیاسی و امنیتی هست. مشایی، بقایی و احمدی نژاد احساس می کنند در نهاد ریاست جمهوری که در خیابان پاستور قرار دارد، تصمیماتی گرفته می شود که در نهایت منجر به از بین بردن آنها خواهد شد. در عنوان کردن نقطه دیگر جهت اجرای حکم نیز به جنبه جنبش و حمایت مردم نظر دارد. به نظر من سخنان مشایی به صورت برنامه ریزی شده است و با اهداف خاص بیان می شود.

چرا مشایی، بقایی و احمدی نژاد با علم به احتمال برخورد دستگاه قضائی، چنین رفتاری از خود بروز می دهند؟

بدون شک یکی از اهداف مهم احمدی نژاد از بین بردن برادران لاریجانی از صحنه هست. احمدی نژاد گمان می کند از راه های سیاسی و قانونی نمی تواند آنها را از بین بردن کند. علت این مساله نیز این است که خود وی در گذشته عملکرد پرسش برانگیزی داشته و در شرایط کنونی هیچ کس در کنار وی نیست و حاضر نیست از وی حمایت کند. به همین علت نیز وی قصد دارد که موجی را در کشور به وجود بیاورد.

احمدی نژاد در حال بازگوکردن نوعی تاریخ است و در تحلیل های خود از سال 88 به بعد را مطرح می کند. احمدی نژاد یک کلیت را مورد خطاب قرار می دهد و عنوان می کند این جریان در حال از بین بردن ما از صحنه کشور هست. به نظر می رسد احمدی نژاد به صورت آگاهانه و هوشمندانه این مسیر را گزینش کرده هست. بنده نمی توانم تصور کنم که پشت پرده کارها احمدی نژاد افرادی مانند مشایی و بقایی هستند. این در حالی است که در شرایط کنونی کشور در شرایط خاص منطقه ای و جهانی قرار گرفته است و بیش از هر زمانی به وحدت و انسجام ملی نیاز دارد. نیروهای نظامی کشور عزیزمان ایران به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی به تازگی موفق شده است اند داعش را به آخر راه برسانند. از سوی دیگر بن سلمان در عربستان در حال ساماندهی تحرکات جدیدی علیه کشور عزیزمان ایران است و این تحرکات بر آینده سیاسی منطقه خاورمیانه تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

بدون شک اگر کارها احمدی نژاد در آینده نیز ادامه داشته باشد، این اوضاع بی نظمی ایجاد خواهد کرد. به همین علت نیز باید هرچه سریع تر با احمدی نژاد، بقایی و مشایی برخورد قاطع قانونی صورت گیرد. احمدی نژاد شاید با اتکا به بعضی اطلاعات قصد دارد اهداف سیاسی خود را اجرایی کند. علت سخن بنده نیز این است که مشایی در حال آدرس دادن راجع به این رازها هست. وی به صراحت عنوان می کند که اگر وی را دستگیر کنند همه پشت پرده ها را افشا خواهد کرد. در نتیجه از ظواهر امر به نظرم پیداست همه این بیانات بی سابقه با برنامه ریزی قبلی صورت می گیرد.

در شرایط کنونی این پرسش جهت افکار عمومی ایجاد شده است است که بالاخره چگونه با احمدی نژاد برخورد می شود؟ آیا اگر با آنها برخورد شود، رازها مگو افشا خواهد شد و اگر در حاشیه امن قرار داشته باشند، این اتفاق رخ نخواهد داد؟ مگر آقای مشایی چه چیزی در اختیار دارد که مردم از آن بی اطلاع هستند؟ در شرایط کنونی اقدامات، بیانات و ویدئو های منتشرشده از احمدی نژاد، بقایی و مشایی باعث پرسش در جامعه شده است هست. مردم به دنبال این مساله هستند که احمدی نژاد و مشایی تا کجا پیش خواهند رفت؟ مردم به دنبال این هستند که آیا عنوان یک دعوای شخصی و شخصی است یا اینکه احمدی نژاد به دنبال اهداف دیگری است؟ به همین علت نیز کارها احمدی نژاد جهت مردم پرسش برانگیز شده است است و مردم پرسش های متعددی در این زمینه دارند. توصیه دیگر اینکه اوضاع احمدی نژاد، بقایی و مشایی روزبه روز پیچیده تر می شود و به نظر می رسد در آینده نیز بر این پیچیدگی افزوده خواهد شد.

واژه های کلیدی: سیاسی | دادگاه | احمدی نژاد | احمدی نژاد | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog