باگستاخی آموزشی دانشگاه دانشگاه دانشگاه آزاد اسلامی

باگستاخی: آموزشی دانشگاه دانشگاه دانشگاه آزاد اسلامی تغییر تصدی سرپرست دانشگاه آزاد تحولات دانشگاه علی اکبر ولایتی حمید میرزاده

گت بلاگز اخبار پزشکی عوارض , هشدار راجع به مصرف «ریتالین»+ قرص شب امتحانی

هر سال بویژه در ایام امتحانات و کنکور مصرف قرص «ریتالین» در میان دانش آموزان و دانشجویان زیاد کردن می‌یابد و بعضی جهت اینکه بیدار بمانند و بتوانند شب امتحان درس

عوارض , هشدار راجع به مصرف «ریتالین»+ قرص شب امتحانی

هشدار راجع به مصرف «ریتالین»؛ قرص شب امتحانی + عوارض

عبارات مهم : استفاده

هر سال بویژه در ایام امتحانات و کنکور مصرف قرص «ریتالین» در میان دانش آموزان و دانشجویان زیاد کردن می یابد و بعضی جهت اینکه بیدار بمانند و بتوانند شب امتحان درس بخوانند از این قرص استفاده و تصور می کنند مصرف آن جهت چند مرتبه نمی تواند آسیب زا باشد، در حالی که کارشناسان حوزه اجتماعی معتقدند قرص هایی چون ریتالین و ترامادول دروازه ورود به اعتیاد هستند.

به گزارش ایسنا، مشاهدات میدانی ما نشان می دهد تهیه قرصی چون ریتالین جهت دانش آموزان سخت نیست و علیرغم محدودیت هایی که در داروخانه ها مبنی بر عدم ارائه دارو بدون دفترچه و تجویز دکتر وجود دارد باز هم بعضی دانش آموزان به عنوان سرگروه اقدام به تهیه این قرص ها کرده و آن را با قیمت های متفاوتی از هفت تا ۱۵ هزار تومان به دانش آموزان دیگر می فروشند؛ به نظر می رسد علیرغم تلاش های صورت گرفته هنوز ضعفهای نظارتی در حوزه توزیع دارو و کنترل بازار سیاه فروش قرص هایی چون ریتالین و ترامادول پابرجاست؛ هرچند در این میان جای خالی اطلاع رسانی و آگاهی دهی به خانواده ها و دانش آموزان نیز به شدت احساس می شود.

نادر منصورکیایی، مدیرکل دفتر مواظبت در برابر آسیبهای اجتماعی در گفت وگو با ایسنا، نسبت به سوء مصرف داروها در کودکان و نوجوانان و تبعات زیانبار آن به خانواده ها هشدار داد و راجع به زیاد کردن مصرف ریتالین در دانش آموزان اظهار کرد: بر اساس گزارش سامانه پایش و مدیریت آسیب های اجتماعی دانش آموزان، یکی از رفتارهای پرخطر در این قشر، گرایش به مصرف داروهایی چون ریتالین و ترامادول است.

عوارض , هشدار راجع به مصرف «ریتالین»+ قرص شب امتحانی

وی افزود: گرایش به این داروها، سه علت مرسوم دارد؛ اول در وقت امتحانات و کنکور و با نشانه تمرکز، آرامش و تقویت حافظه، دوم به عنوان راهکاری جهت رهایی از اختلال های مرتبط با بهداشت روان مانند اضطراب، افسردگی، نقص توجه و سوم به عنوان یک واکنش‌ها مخاطره آمیز که در واقع همراه با سایر رفتارها و موقعیت های مخاطره آمیز، استفاده شده است و روی می دهد.

مدیرکل دفتر مواظبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اگرچه خانواده ها در همه وقت ها و موقعیت ها باید نسبت به گرایش فرزندان به این داروها، حساس و مراقب باشند تاکید کرد: ولی در عین حال توصیه می شود که در فصل امتحانات و کنکور، مواظبت بیشتری داشته باشند. شواهد نشان می دهد متاسفانه از این داروها و قرص ها، در مواردی جهت سوء مصرف و به عنوان یکی از ابزارهای آسیب به خود، به وسیله کودکان و نوجوانان استفاده شده است است.

هر سال بویژه در ایام امتحانات و کنکور مصرف قرص «ریتالین» در میان دانش آموزان و دانشجویان زیاد کردن می‌یابد و بعضی جهت اینکه بیدار بمانند و بتوانند شب امتحان درس

کیایی در پاسخ به اینکه آیا ریتالین وابستگی دارد و اعتیادآور است؟ اظهار کرد: ریتالین، جزو داروهایی است که باید با تجویز دکتر و روانپزشک مصرف شود، چون در صورت عدم رعایت دوز مصرف و در صورت استمرار مصرف خودسرانه، موجب وابستگی شده است و عوارض زیانباری دارد.

وی افزود: حتی آن دسته از کودکان و نوجوانانی که ناگزیر به مصرف هستند، باید با نظارت دکتر مصرف کنند و از مصرف خودسرانه، پرهیز کنند. بنابراین آنچه موجب نگرانی است سوء مصرف ریتالین و استفاده نادرست و بدون تجویز دکتر و روانپزشک است که مورد نیاز است خانواده ها در این زمینه دقت کنند.

مدیرکل دفتر مواظبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش راجع به روند شناسایی دانش آموزان در معرض خطر بویژه در زمینه سوءمصرف ریتالین گفت: بله، دانش آموزان دارای اختلال مصرف مواد مشمول بر انواع داروها و مواد، مطابق برنامه ای یکسان با وزارت بهداشت و شرکت بهزیستی کشور و با محوریت ستاد مبارزه با موادمخدر شناسایی شده است و جهت دریافت خدمات درمان و مددکاری ارجاع می شوند. این برنامه در سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ نیز اجرا شده است است و آیین نامه مربوط به آن با توجه به گذشت چهار سال از اجرا بتازگی به وسیله کارگروه یکسان ستاد مبارزه با موادمخدر، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، شرکت بهزیستی کشور و قوه قضائیه بازبینی شده است است که بعد از نهایی شدن فاز تازه آن از مهر ماه ۱۳۹۷ در مدارس کشور اجرا خواهد شد.

عوارض , هشدار راجع به مصرف «ریتالین»+ قرص شب امتحانی

واژه های کلیدی: استفاده | خانواده | وزارت بهداشت | آسیب های اجتماعی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog